A betegség kórokozója a hepatitis-B vírus (HBV). A HBV krónikus májbetegségek, a májzsugor és a májrák legfőbb okozója (a hepatitis C vírus mellett).
A betegség kórokozója a hepatitis-B vírus (HBV). A HBV krónikus májbetegségek, a májzsugor és a májrák legfőbb okozója (a hepatitis-C vírus mellett).
A hepatitis-B tünetei
Tünetmentes májgyulladás: A fertőzöttek kétharmadánál a betegség tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel (fejfájás, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés) zajlik, ez főként a gyermekekre jellemző. Ekkor csak a vérmintából mutatható ki a fertőzés.
Heveny (akut) májgyulladás: A fertőzöttek nagyjából egyharmadánál 1-6 hónapos lappangási idő után, úgynevezett bevezető tünetek jelentkeznek: láz, borzongás, fejfájás, étvágytalanság, melyet hányás, hasmenés és világosabbá váló széklet kísérhet. A vizelet sötétté válása és az átmeneti bőrviszketés, már az epefesték (bilirubin) felhalmozódásának kezdeti jelei. Ezek után nem sokkal a heveny hepatitis klasszikus tünete, a szemfehérje és a bőr sárgasága is megjelenik.
Idült (krónikus) májgyulladás: Akkor beszélhetünk idült hepatitis B-ről, ha a májgyulladás tünetei több mint hat hónapon át fennállnak. Minél fiatalabb korban következik be a fertőzés, annál nagyobb a krónikus lefolyás valószínűsége.
A fertőzés diagnózisa és kezelése
A diagnózisban és a betegség követésében laboratóriumi paraméterek vizsgálatának van jelentősége. A vérvétel, májfunkciós enzimek, bilirubin, vírusfehérje vizsgálata, nem csupán a kórisme felállításához, de a követéshez is kulcsfontosság.
Heveny májgyulladás esetén, a fertőzést követő hetekben általában csak tüneti kezelés történik. Ágynyugalom és kalóriadús, zsírszegény, könnyen emészthető ételek javasoltak, megfelelő vitaminbevitel mellett. Szigorúan tilos az alkoholfogyasztás! A betegség néhány hét alatt meggyógyul.
Az idült májgyulladás gyógyszeres kezelésére vírusellenes szereket (főként lamivudint), és különböző interferon-készítményeket alkalmaznak. A kezelés idején háromhetente ellenőrző vizsgálatok (vérkép és májfunkció-vizsgálat) szükségesek.
A hepatitis-B megelőzésének lehetőségei
A legbiztosabb védelmet a HBV elleni védőoltás biztosítja. Magyarországon 1999 óta adják kampányoltás keretében. Az általános iskolák 7. osztályában. A fertőzés szempontjából fokozott veszélynek kitett egyéneknek (orvosok, rendszeresen vérkészítményt kapók, HBV-hordozó családtagjai), az oltás szintén ingyenesen biztosított.
Hogyan terjed?
Intravénás kábítószer-élvezők között közös fecskendő használata (ténylegesen az abban megmaradt, fertőzött vér) jelent komoly kockázatot, valamint a nemi úton történő fertőződés.
A HBV fertőzött anya szülés során fertőzheti az újszülöttet. Az újszülött oltása kötelező.
A vírus nagyon erősen fertőző, a betegség akár egyetlen csepp testnedvvel is átvihető. A kórokozó főként vér útján hámsérüléseken (amelyek gyakran rejtettek!) keresztül jut be a szervezetbe.
(A cikk a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének szakmai támogatásával jött létre.)